E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
toupéieren toupieren (D) – touper (F)
Stammformen toupéierentoupéierttoupéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtoupéieren
dutoupéiers
hien/si,hatt/ettoupéiert
mirtoupéieren
dirtoupéiert
sitoupéieren
Passé composé
echhunntoupéiert
duhuestoupéiert
hien/si,hatt/ethuettoupéiert
mirhunntoupéiert
dirhutttoupéiert
sihunntoupéiert
Plus-que-parfait
echhattoupéiert
duhastoupéiert
hien/si,hatt/ethattoupéiert
mirhatentoupéiert
dirhattoupéiert
sihatentoupéiert
Futur I
echwäert toupéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toupéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftoupéieren
dugéifstoupéieren
hien/si,hatt/etgéiftoupéieren
mirgéifentoupéieren
dirgéifttoupéieren
sigéifentoupéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttoupéiert
duhässtoupéiert
hien/si,hatt/ethätttoupéiert
mirhättentoupéiert
dirhätttoupéiert
sihättentoupéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertoupéier!
Plurieltoupéiert!
toupéiert
toupéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntoupéiert
dugësstoupéiert
hie/si,hatt/etgëtttoupéiert
mirginntoupéiert
dirgitttoupéiert
siginntoupéiert
Passé composé
echsinntoupéiert ginn
dubasstoupéiert ginn
hien/si,hatt/etasstoupéiert ginn
mirsinntoupéiert ginn
dirsiddtoupéiert ginn
sisinntoupéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartoupéiert ginn
duwaarstoupéiert ginn
hien/si,hatt/etwartoupéiert ginn
mirwarentoupéiert ginn
dirwaarttoupéiert ginn
siwarentoupéiert ginn
Futur I
echwäert toupéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toupéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif toupéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif toupéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier toupéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles