E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
toup-éier-en toupieren (D)touper (F)
Stammformen toup-éier-entoup-éier-ttoup-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtoup-éier-en
dutoup-éier-s
hien/si,hatt/ettoup-éier-t
mirtoup-éier-en
dirtoup-éier-t
sitoup-éier-en
Passé composé
echhunntoup-éier-t
duhuestoup-éier-t
hien/si,hatt/ethuettoup-éier-t
mirhunntoup-éier-t
dirhutttoup-éier-t
sihunntoup-éier-t
Plus-que-parfait
echhattoup-éier-t
duhastoup-éier-t
hien/si,hatt/ethattoup-éier-t
mirhatentoup-éier-t
dirhattoup-éier-t
sihatentoup-éier-t
Futur I
echwäert toup-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toup-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftoup-éier-en
dugéifstoup-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftoup-éier-en
mirgéifentoup-éier-en
dirgéifttoup-éier-en
sigéifentoup-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttoup-éier-t
duhässtoup-éier-t
hien/si,hatt/ethätttoup-éier-t
mirhättentoup-éier-t
dirhätttoup-éier-t
sihättentoup-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertoup-éier!
Plurieltoup-éier-t!
toup-éier-t
toup-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntoup-éier-t
dugësstoup-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttoup-éier-t
mirginntoup-éier-t
dirgitttoup-éier-t
siginntoup-éier-t
Passé composé
echsinntoup-éier-t ginn
dubasstoup-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstoup-éier-t ginn
mirsinntoup-éier-t ginn
dirsiddtoup-éier-t ginn
sisinntoup-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartoup-éier-t ginn
duwaarstoup-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartoup-éier-t ginn
mirwarentoup-éier-t ginn
dirwaarttoup-éier-t ginn
siwarentoup-éier-t ginn
Futur I
echwäert toup-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toup-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif toup-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif toup-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier toup-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles