E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
toz-en quatschen (D) – bavarder (F)
Stammformen toz-entooz-tge-tooz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtoz-en
dutoz
hien/si,hatt/ettooz-t
mirtoz-en
dirtooz-t
sitoz-en
Pass compos
echhuge-tooz-t
duhuesge-tooz-t
hien/si,hatt/ethuetge-tooz-t
mirhuge-tooz-t
dirhuttge-tooz-t
sihuge-tooz-t
Plus-que-parfait
echhatge-tooz-t
duhasge-tooz-t
hien/si,hatt/ethatge-tooz-t
mirhatege-tooz-t
dirhatge-tooz-t
sihatege-tooz-t
Futur I
echwäert toz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tooz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftoz-en
dugéifstoz-en
hien/si,hatt/etgéiftoz-en
mirgéifentoz-en
dirgéifttoz-en
sigéifentoz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-tooz-t
duhssge-tooz-t
hien/si,hatt/ethttge-tooz-t
mirhättege-tooz-t
dirhttge-tooz-t
sihättege-tooz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertoz!
Plurieltooz-t!
ge-tooz-t
toz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-tooz-t
dugëssge-tooz-t
hie/si,hatt/etgëttge-tooz-t
mirgige-tooz-t
dirgittge-tooz-t
sigige-tooz-t
Pass compos
echsige-tooz-t ginn
dubassge-tooz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-tooz-t ginn
mirsige-tooz-t ginn
dirsiddge-tooz-t ginn
sisige-tooz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-tooz-t ginn
duwaarsge-tooz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-tooz-t ginn
mirwarege-tooz-t ginn
dirwaartge-tooz-t ginn
siwarege-tooz-t ginn
Futur I
echwäert ge-tooz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-tooz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-tooz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-tooz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-tooz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles