E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
conciliéieren vereinbaren (D)concilier (F)to arrange/ agree (E)
Stammformen conciliéierenconciliéiertconciliéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconciliéieren
duconciliéiers
hien/si,hatt/etconciliéiert
mirconciliéieren
dirconciliéiert
siconciliéieren
Passé composé
echhuconciliéiert
duhuesconciliéiert
hien/si,hatt/ethuetconciliéiert
mirhuconciliéiert
dirhuttconciliéiert
sihuconciliéiert
Plus-que-parfait
echhatconciliéiert
duhasconciliéiert
hien/si,hatt/ethatconciliéiert
mirhateconciliéiert
dirhatconciliéiert
sihateconciliéiert
Futur I
echwäert conciliéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert conciliéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconciliéieren
dugéifsconciliéieren
hien/si,hatt/etgéifconciliéieren
mirgéifeconciliéieren
dirgéiftconciliéieren
sigéifeconciliéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconciliéiert
duhässconciliéiert
hien/si,hatt/ethättconciliéiert
mirhätteconciliéiert
dirhättconciliéiert
sihätteconciliéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconciliéier!
Plurielconciliéiert!
conciliéiert
conciliéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconciliéiert
dugëssconciliéiert
hie/si,hatt/etgëttconciliéiert
mirgiconciliéiert
dirgittconciliéiert
sigiconciliéiert
Passé composé
echsiconciliéiert ginn
dubassconciliéiert ginn
hien/si,hatt/etassconciliéiert ginn
mirsiconciliéiert ginn
dirsiddconciliéiert ginn
sisiconciliéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconciliéiert ginn
duwaarsconciliéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconciliéiert ginn
mirwareconciliéiert ginn
dirwaartconciliéiert ginn
siwareconciliéiert ginn
Futur I
echwäert conciliéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert conciliéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif conciliéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif conciliéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier conciliéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles