E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
concili-éier-en vereinbaren (D)concilier (F)to arrange/ agree (E)
Stammformen concili-éier-enconcili-éier-tconcili-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconcili-éier-en
duconcili-éier-s
hien/si,hatt/etconcili-éier-t
mirconcili-éier-en
dirconcili-éier-t
siconcili-éier-en
Passé composé
echhuconcili-éier-t
duhuesconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconcili-éier-t
mirhuconcili-éier-t
dirhuttconcili-éier-t
sihuconcili-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconcili-éier-t
duhasconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethatconcili-éier-t
mirhateconcili-éier-t
dirhatconcili-éier-t
sihateconcili-éier-t
Futur I
echwäert concili-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concili-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconcili-éier-en
dugéifsconcili-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconcili-éier-en
mirgéifeconcili-éier-en
dirgéiftconcili-éier-en
sigéifeconcili-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconcili-éier-t
duhässconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethättconcili-éier-t
mirhätteconcili-éier-t
dirhättconcili-éier-t
sihätteconcili-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconcili-éier!
Plurielconcili-éier-t!
concili-éier-t
concili-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconcili-éier-t
dugëssconcili-éier-t
hie/si,hatt/etgëttconcili-éier-t
mirgiconcili-éier-t
dirgittconcili-éier-t
sigiconcili-éier-t
Passé composé
echsiconcili-éier-t ginn
dubassconcili-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassconcili-éier-t ginn
mirsiconcili-éier-t ginn
dirsiddconcili-éier-t ginn
sisiconcili-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarconcili-éier-t ginn
duwaarsconcili-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarconcili-éier-t ginn
mirwareconcili-éier-t ginn
dirwaartconcili-éier-t ginn
siwareconcili-éier-t ginn
Futur I
echwäert concili-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concili-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif concili-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif concili-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier concili-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles