E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwertrainéieren übertrainieren (D)surentraîner (F)
Stammformen iwwertrainéiereniwwertrainéiertiwwertrainéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwertrainéieren
duiwwertrainéiers
hien/si,hatt/etiwwertrainéiert
miriwwertrainéieren
diriwwertrainéiert
siiwwertrainéieren
Passé composé
echhunniwwertrainéiert
duhuesiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethuetiwwertrainéiert
mirhunniwwertrainéiert
dirhuttiwwertrainéiert
sihunniwwertrainéiert
Plus-que-parfait
echhatiwwertrainéiert
duhasiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethatiwwertrainéiert
mirhateniwwertrainéiert
dirhatiwwertrainéiert
sihateniwwertrainéiert
Futur I
echwäert iwwertrainéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrainéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrainéieren
dugéifsiwwertrainéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwertrainéieren
mirgéifeniwwertrainéieren
dirgéiftiwwertrainéieren
sigéifeniwwertrainéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwertrainéiert
duhässiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethättiwwertrainéiert
mirhätteniwwertrainéiert
dirhättiwwertrainéiert
sihätteniwwertrainéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertrainéier!
Plurieliwwertrainéiert!
iwwertrainéiert
iwwertrainéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwertrainéiert
dugëssiwwertrainéiert
hie/si,hatt/etgëttiwwertrainéiert
mirginniwwertrainéiert
dirgittiwwertrainéiert
siginniwwertrainéiert
Passé composé
echsinniwwertrainéiert ginn
dubassiwwertrainéiert ginn
hien/si,hatt/etassiwwertrainéiert ginn
mirsinniwwertrainéiert ginn
dirsiddiwwertrainéiert ginn
sisinniwwertrainéiert ginn
Plus-que-parfait
echwariwwertrainéiert ginn
duwaarsiwwertrainéiert ginn
hien/si,hatt/etwariwwertrainéiert ginn
mirwareniwwertrainéiert ginn
dirwaartiwwertrainéiert ginn
siwareniwwertrainéiert ginn
Futur I
echwäert iwwertrainéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrainéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwertrainéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwertrainéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwertrainéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrainéierentrainéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles