E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
trainéieren trainieren (D)s'entraîner (F)
Stammformen trainéierentrainéierttrainéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtrainéieren
dutrainéiers
hien/si,hatt/ettrainéiert
mirtrainéieren
dirtrainéiert
sitrainéieren
Passé composé
echhunntrainéiert
duhuestrainéiert
hien/si,hatt/ethuettrainéiert
mirhunntrainéiert
dirhutttrainéiert
sihunntrainéiert
Plus-que-parfait
echhattrainéiert
duhastrainéiert
hien/si,hatt/ethattrainéiert
mirhatentrainéiert
dirhattrainéiert
sihatentrainéiert
Futur I
echwäert trainéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert trainéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftrainéieren
dugéifstrainéieren
hien/si,hatt/etgéiftrainéieren
mirgéifentrainéieren
dirgéifttrainéieren
sigéifentrainéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttrainéiert
duhässtrainéiert
hien/si,hatt/ethätttrainéiert
mirhättentrainéiert
dirhätttrainéiert
sihättentrainéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrainéier!
Plurieltrainéiert!
trainéiert
trainéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntrainéiert
dugësstrainéiert
hie/si,hatt/etgëtttrainéiert
mirginntrainéiert
dirgitttrainéiert
siginntrainéiert
Passé composé
echsinntrainéiert ginn
dubasstrainéiert ginn
hien/si,hatt/etasstrainéiert ginn
mirsinntrainéiert ginn
dirsiddtrainéiert ginn
sisinntrainéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartrainéiert ginn
duwaarstrainéiert ginn
hien/si,hatt/etwartrainéiert ginn
mirwarentrainéiert ginn
dirwaarttrainéiert ginn
siwarentrainéiert ginn
Futur I
echwäert trainéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert trainéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif trainéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif trainéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier trainéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrainéiereniwwertrainéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles