E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
traitéieren behandeln (D)traîter (F)
Stammformen traitéierentraitéierttraitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtraitéieren
dutraitéiers
hien/si,hatt/ettraitéiert
mirtraitéieren
dirtraitéiert
sitraitéieren
Passé composé
echhunntraitéiert
duhuestraitéiert
hien/si,hatt/ethuettraitéiert
mirhunntraitéiert
dirhutttraitéiert
sihunntraitéiert
Plus-que-parfait
echhattraitéiert
duhastraitéiert
hien/si,hatt/ethattraitéiert
mirhatentraitéiert
dirhattraitéiert
sihatentraitéiert
Futur I
echwäert traitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraitéieren
dugéifstraitéieren
hien/si,hatt/etgéiftraitéieren
mirgéifentraitéieren
dirgéifttraitéieren
sigéifentraitéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttraitéiert
duhässtraitéiert
hien/si,hatt/ethätttraitéiert
mirhättentraitéiert
dirhätttraitéiert
sihättentraitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertraitéier!
Plurieltraitéiert!
traitéiert
traitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntraitéiert
dugësstraitéiert
hie/si,hatt/etgëtttraitéiert
mirginntraitéiert
dirgitttraitéiert
siginntraitéiert
Passé composé
echsinntraitéiert ginn
dubasstraitéiert ginn
hien/si,hatt/etasstraitéiert ginn
mirsinntraitéiert ginn
dirsiddtraitéiert ginn
sisinntraitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartraitéiert ginn
duwaarstraitéiert ginn
hien/si,hatt/etwartraitéiert ginn
mirwarentraitéiert ginn
dirwaarttraitéiert ginn
siwarentraitéiert ginn
Futur I
echwäert traitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif traitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif traitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier traitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles