E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
traktéieren behandeln (D)traîter (F)
Stammformen traktéierentraktéierttraktéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtraktéieren
dutraktéiers
hien/si,hatt/ettraktéiert
mirtraktéieren
dirtraktéiert
sitraktéieren
Passé composé
echhunntraktéiert
duhuestraktéiert
hien/si,hatt/ethuettraktéiert
mirhunntraktéiert
dirhutttraktéiert
sihunntraktéiert
Plus-que-parfait
echhattraktéiert
duhastraktéiert
hien/si,hatt/ethattraktéiert
mirhatentraktéiert
dirhattraktéiert
sihatentraktéiert
Futur I
echwäert traktéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traktéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraktéieren
dugéifstraktéieren
hien/si,hatt/etgéiftraktéieren
mirgéifentraktéieren
dirgéifttraktéieren
sigéifentraktéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttraktéiert
duhässtraktéiert
hien/si,hatt/ethätttraktéiert
mirhättentraktéiert
dirhätttraktéiert
sihättentraktéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertraktéier!
Plurieltraktéiert!
traktéiert
traktéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntraktéiert
dugësstraktéiert
hie/si,hatt/etgëtttraktéiert
mirginntraktéiert
dirgitttraktéiert
siginntraktéiert
Passé composé
echsinntraktéiert ginn
dubasstraktéiert ginn
hien/si,hatt/etasstraktéiert ginn
mirsinntraktéiert ginn
dirsiddtraktéiert ginn
sisinntraktéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartraktéiert ginn
duwaarstraktéiert ginn
hien/si,hatt/etwartraktéiert ginn
mirwarentraktéiert ginn
dirwaarttraktéiert ginn
siwarentraktéiert ginn
Futur I
echwäert traktéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traktéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif traktéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif traktéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier traktéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles