E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
transferéieren transferieren (D)transférer (F)
Stammformen transferéierentransferéierttransferéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransferéieren
dutransferéiers
hien/si,hatt/ettransferéiert
mirtransferéieren
dirtransferéiert
sitransferéieren
Passé composé
echhunntransferéiert
duhuestransferéiert
hien/si,hatt/ethuettransferéiert
mirhunntransferéiert
dirhutttransferéiert
sihunntransferéiert
Plus-que-parfait
echhattransferéiert
duhastransferéiert
hien/si,hatt/ethattransferéiert
mirhatentransferéiert
dirhattransferéiert
sihatentransferéiert
Futur I
echwäert transferéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transferéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransferéieren
dugéifstransferéieren
hien/si,hatt/etgéiftransferéieren
mirgéifentransferéieren
dirgéifttransferéieren
sigéifentransferéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttransferéiert
duhässtransferéiert
hien/si,hatt/ethätttransferéiert
mirhättentransferéiert
dirhätttransferéiert
sihättentransferéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransferéier!
Plurieltransferéiert!
transferéiert
transferéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntransferéiert
dugësstransferéiert
hie/si,hatt/etgëtttransferéiert
mirginntransferéiert
dirgitttransferéiert
siginntransferéiert
Passé composé
echsinntransferéiert ginn
dubasstransferéiert ginn
hien/si,hatt/etasstransferéiert ginn
mirsinntransferéiert ginn
dirsiddtransferéiert ginn
sisinntransferéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartransferéiert ginn
duwaarstransferéiert ginn
hien/si,hatt/etwartransferéiert ginn
mirwarentransferéiert ginn
dirwaarttransferéiert ginn
siwarentransferéiert ginn
Futur I
echwäert transferéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transferéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif transferéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif transferéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier transferéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
referéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles