E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
transfer-éier-en transferieren (D) – transférer (F)
Stammformen transfer-éier-entransfer-éier-ttransfer-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransfer-éier-en
dutransfer-éier-s
hien/si,hatt/ettransfer-éier-t
mirtransfer-éier-en
dirtransfer-éier-t
sitransfer-éier-en
Passé composé
echhunntransfer-éier-t
duhuestransfer-éier-t
hien/si,hatt/ethuettransfer-éier-t
mirhunntransfer-éier-t
dirhutttransfer-éier-t
sihunntransfer-éier-t
Plus-que-parfait
echhattransfer-éier-t
duhastransfer-éier-t
hien/si,hatt/ethattransfer-éier-t
mirhatentransfer-éier-t
dirhattransfer-éier-t
sihatentransfer-éier-t
Futur I
echwäert transfer-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transfer-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransfer-éier-en
dugéifstransfer-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftransfer-éier-en
mirgéifentransfer-éier-en
dirgéifttransfer-éier-en
sigéifentransfer-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttransfer-éier-t
duhässtransfer-éier-t
hien/si,hatt/ethätttransfer-éier-t
mirhättentransfer-éier-t
dirhätttransfer-éier-t
sihättentransfer-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransfer-éier!
Plurieltransfer-éier-t!
transfer-éier-t
transfer-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntransfer-éier-t
dugësstransfer-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttransfer-éier-t
mirginntransfer-éier-t
dirgitttransfer-éier-t
siginntransfer-éier-t
Passé composé
echsinntransfer-éier-t ginn
dubasstransfer-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstransfer-éier-t ginn
mirsinntransfer-éier-t ginn
dirsiddtransfer-éier-t ginn
sisinntransfer-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartransfer-éier-t ginn
duwaarstransfer-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartransfer-éier-t ginn
mirwarentransfer-éier-t ginn
dirwaarttransfer-éier-t ginn
siwarentransfer-éier-t ginn
Futur I
echwäert transfer-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transfer-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif transfer-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif transfer-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier transfer-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
refer-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles