E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
transform-éier-en transformieren (D) – transformer (F)
Stammformen transform-éier-entransform-éier-ttransform-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransform-éier-en
dutransform-éier-s
hien/si,hatt/ettransform-éier-t
mirtransform-éier-en
dirtransform-éier-t
sitransform-éier-en
Passé composé
echhunntransform-éier-t
duhuestransform-éier-t
hien/si,hatt/ethuettransform-éier-t
mirhunntransform-éier-t
dirhutttransform-éier-t
sihunntransform-éier-t
Plus-que-parfait
echhattransform-éier-t
duhastransform-éier-t
hien/si,hatt/ethattransform-éier-t
mirhatentransform-éier-t
dirhattransform-éier-t
sihatentransform-éier-t
Futur I
echwäert transform-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transform-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransform-éier-en
dugéifstransform-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftransform-éier-en
mirgéifentransform-éier-en
dirgéifttransform-éier-en
sigéifentransform-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttransform-éier-t
duhässtransform-éier-t
hien/si,hatt/ethätttransform-éier-t
mirhättentransform-éier-t
dirhätttransform-éier-t
sihättentransform-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransform-éier!
Plurieltransform-éier-t!
transform-éier-t
transform-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntransform-éier-t
dugësstransform-éier-t
hie/si,hatt/etgëtttransform-éier-t
mirginntransform-éier-t
dirgitttransform-éier-t
siginntransform-éier-t
Passé composé
echsinntransform-éier-t ginn
dubasstransform-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasstransform-éier-t ginn
mirsinntransform-éier-t ginn
dirsiddtransform-éier-t ginn
sisinntransform-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwartransform-éier-t ginn
duwaarstransform-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwartransform-éier-t ginn
mirwarentransform-éier-t ginn
dirwaarttransform-éier-t ginn
siwarentransform-éier-t ginn
Futur I
echwäert transform-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transform-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif transform-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif transform-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier transform-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deform-éier-enform-éier-enreform-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles