E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
transitéieren fahren (D)conduire (F)
Stammformen transitéierentransitéierttransitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransitéieren
dutransitéiers
hien/si,hatt/ettransitéiert
mirtransitéieren
dirtransitéiert
sitransitéieren
Passé composé
echhunntransitéiert
duhuestransitéiert
hien/si,hatt/ethuettransitéiert
mirhunntransitéiert
dirhutttransitéiert
sihunntransitéiert
Plus-que-parfait
echhattransitéiert
duhastransitéiert
hien/si,hatt/ethattransitéiert
mirhatentransitéiert
dirhattransitéiert
sihatentransitéiert
Futur I
echwäert transitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransitéieren
dugéifstransitéieren
hien/si,hatt/etgéiftransitéieren
mirgéifentransitéieren
dirgéifttransitéieren
sigéifentransitéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttransitéiert
duhässtransitéiert
hien/si,hatt/ethätttransitéiert
mirhättentransitéiert
dirhätttransitéiert
sihättentransitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransitéier!
Plurieltransitéiert!
transitéiert
transitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntransitéiert
dugësstransitéiert
hie/si,hatt/etgëtttransitéiert
mirginntransitéiert
dirgitttransitéiert
siginntransitéiert
Passé composé
echsinntransitéiert ginn
dubasstransitéiert ginn
hien/si,hatt/etasstransitéiert ginn
mirsinntransitéiert ginn
dirsiddtransitéiert ginn
sisinntransitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartransitéiert ginn
duwaarstransitéiert ginn
hien/si,hatt/etwartransitéiert ginn
mirwarentransitéiert ginn
dirwaarttransitéiert ginn
siwarentransitéiert ginn
Futur I
echwäert transitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif transitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif transitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier transitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles