E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
traumatiséieren traumatisieren (D)traumatiser (F)
Stammformen traumatiséierentraumatiséierttraumatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtraumatiséieren
dutraumatiséiers
hien/si,hatt/ettraumatiséiert
mirtraumatiséieren
dirtraumatiséiert
sitraumatiséieren
Passé composé
echhunntraumatiséiert
duhuestraumatiséiert
hien/si,hatt/ethuettraumatiséiert
mirhunntraumatiséiert
dirhutttraumatiséiert
sihunntraumatiséiert
Plus-que-parfait
echhattraumatiséiert
duhastraumatiséiert
hien/si,hatt/ethattraumatiséiert
mirhatentraumatiséiert
dirhattraumatiséiert
sihatentraumatiséiert
Futur I
echwäert traumatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traumatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraumatiséieren
dugéifstraumatiséieren
hien/si,hatt/etgéiftraumatiséieren
mirgéifentraumatiséieren
dirgéifttraumatiséieren
sigéifentraumatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttraumatiséiert
duhässtraumatiséiert
hien/si,hatt/ethätttraumatiséiert
mirhättentraumatiséiert
dirhätttraumatiséiert
sihättentraumatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertraumatiséier!
Plurieltraumatiséiert!
traumatiséiert
traumatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntraumatiséiert
dugësstraumatiséiert
hie/si,hatt/etgëtttraumatiséiert
mirginntraumatiséiert
dirgitttraumatiséiert
siginntraumatiséiert
Passé composé
echsinntraumatiséiert ginn
dubasstraumatiséiert ginn
hien/si,hatt/etasstraumatiséiert ginn
mirsinntraumatiséiert ginn
dirsiddtraumatiséiert ginn
sisinntraumatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwartraumatiséiert ginn
duwaarstraumatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwartraumatiséiert ginn
mirwarentraumatiséiert ginn
dirwaarttraumatiséiert ginn
siwarentraumatiséiert ginn
Futur I
echwäert traumatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traumatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif traumatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif traumatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier traumatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles