E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aktiv-éier-en aktivieren (D)activer (F)to activate (E)
Stammformen aktiv-éier-enaktiv-éier-taktiv-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaktiv-éier-en
duaktiv-éier-s
hien/si,hatt/etaktiv-éier-t
miraktiv-éier-en
diraktiv-éier-t
siaktiv-éier-en
Passé composé
echhunnaktiv-éier-t
duhuesaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaktiv-éier-t
mirhunnaktiv-éier-t
dirhuttaktiv-éier-t
sihunnaktiv-éier-t
Plus-que-parfait
echhataktiv-éier-t
duhasaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethataktiv-éier-t
mirhatenaktiv-éier-t
dirhataktiv-éier-t
sihatenaktiv-éier-t
Futur I
echwäert aktiv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aktiv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaktiv-éier-en
dugéifsaktiv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaktiv-éier-en
mirgéifenaktiv-éier-en
dirgéiftaktiv-éier-en
sigéifenaktiv-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaktiv-éier-t
duhässaktiv-éier-t
hien/si,hatt/ethättaktiv-éier-t
mirhättenaktiv-éier-t
dirhättaktiv-éier-t
sihättenaktiv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraktiv-éier!
Plurielaktiv-éier-t!
aktiv-éier-t
aktiv-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaktiv-éier-t
dugëssaktiv-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaktiv-éier-t
mirginnaktiv-éier-t
dirgittaktiv-éier-t
siginnaktiv-éier-t
Passé composé
echsinnaktiv-éier-t ginn
dubassaktiv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaktiv-éier-t ginn
mirsinnaktiv-éier-t ginn
dirsiddaktiv-éier-t ginn
sisinnaktiv-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraktiv-éier-t ginn
duwaarsaktiv-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraktiv-éier-t ginn
mirwarenaktiv-éier-t ginn
dirwaartaktiv-éier-t ginn
siwarenaktiv-éier-t ginn
Futur I
echwäert aktiv-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aktiv-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aktiv-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aktiv-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aktiv-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desaktiv-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles