E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tréinen tränen (D)pleurer, larmoyer (F)
Stammformen tréinentréintgetréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtréinen
dutréins
hien/si,hatt/ettréint
mirtréinen
dirtréint
sitréinen
Passé composé
echhugetréint
duhuesgetréint
hien/si,hatt/ethuetgetréint
mirhugetréint
dirhuttgetréint
sihugetréint
Plus-que-parfait
echhatgetréint
duhasgetréint
hien/si,hatt/ethatgetréint
mirhategetréint
dirhatgetréint
sihategetréint
Futur I
echwäert tréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftréinen
dugéifstréinen
hien/si,hatt/etgéiftréinen
mirgéifentréinen
dirgéifttréinen
sigéifentréinen
Conditionnel Passé composé
echhättgetréint
duhässgetréint
hien/si,hatt/ethättgetréint
mirhättegetréint
dirhättgetréint
sihättegetréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertréin!
Plurieltréint!
getréint
tréinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles