E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
confirméieren bestätigen (D)confirmer (F)to operate (E)
Stammformen confirméierenconfirméiertconfirméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconfirméieren
duconfirméiers
hien/si,hatt/etconfirméiert
mirconfirméieren
dirconfirméiert
siconfirméieren
Passé composé
echhuconfirméiert
duhuesconfirméiert
hien/si,hatt/ethuetconfirméiert
mirhuconfirméiert
dirhuttconfirméiert
sihuconfirméiert
Plus-que-parfait
echhatconfirméiert
duhasconfirméiert
hien/si,hatt/ethatconfirméiert
mirhateconfirméiert
dirhatconfirméiert
sihateconfirméiert
Futur I
echwäert confirméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert confirméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconfirméieren
dugéifsconfirméieren
hien/si,hatt/etgéifconfirméieren
mirgéifeconfirméieren
dirgéiftconfirméieren
sigéifeconfirméieren
Conditionnel Passé composé
echhättconfirméiert
duhässconfirméiert
hien/si,hatt/ethättconfirméiert
mirhätteconfirméiert
dirhättconfirméiert
sihätteconfirméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconfirméier!
Plurielconfirméiert!
confirméiert
confirméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconfirméiert
dugëssconfirméiert
hie/si,hatt/etgëttconfirméiert
mirgiconfirméiert
dirgittconfirméiert
sigiconfirméiert
Passé composé
echsiconfirméiert ginn
dubassconfirméiert ginn
hien/si,hatt/etassconfirméiert ginn
mirsiconfirméiert ginn
dirsiddconfirméiert ginn
sisiconfirméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconfirméiert ginn
duwaarsconfirméiert ginn
hien/si,hatt/etwarconfirméiert ginn
mirwareconfirméiert ginn
dirwaartconfirméiert ginn
siwareconfirméiert ginn
Futur I
echwäert confirméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert confirméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif confirméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif confirméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier confirméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles