E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
douttrŽppelen tottreten (D)ťcraser (F)
Stammformen douttrŽppelentrŽppelt doutdoutgetrŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dout-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echtrŽppelen dout
dutrŽppels dout
hien/si,hatt/ettrŽppelt dout
mirtrŽppelen dout
dirtrŽppelt dout
sitrŽppelen dout
Passť composť
echsinndoutgetrŽppelt
dubassdoutgetrŽppelt
hien/si,hatt/etassdoutgetrŽppelt
mirsinndoutgetrŽppelt
dirsidddoutgetrŽppelt
sisinndoutgetrŽppelt
Plus-que-parfait
echwardoutgetrŽppelt
duwaarsdoutgetrŽppelt
hien/si,hatt/etwardoutgetrŽppelt
mirwarendoutgetrŽppelt
dirwaartdoutgetrŽppelt
siwarendoutgetrŽppelt
Futur I
echwäert douttrŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutgetrŽppelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdouttrŽppelen
dugéifsdouttrŽppelen
hien/si,hatt/etgéifdouttrŽppelen
mirgéifendouttrŽppelen
dirgéiftdouttrŽppelen
sigéifendouttrŽppelen
Conditionnel Passť composť
echwierdoutgetrŽppelt
duwiersdoutgetrŽppelt
hien/si,hatt/etwierdoutgetrŽppelt
mirwierendoutgetrŽppelt
dirwiertdoutgetrŽppelt
siwierendoutgetrŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliertrŽppel dout!
PlurieltrŽppelt dout!
doutgetrŽppelt
douttrŽppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
breettrŽppeleneraustrŽppelentrŽppelenzertrŽppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles