E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
congedéieren beurlauben (D)congédier (F)to furlough/ grant leave (E)
Stammformen congedéierencongedéiertcongedéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcongedéieren
ducongedéiers
hien/si,hatt/etcongedéiert
mircongedéieren
dircongedéiert
sicongedéieren
Passé composé
echhucongedéiert
duhuescongedéiert
hien/si,hatt/ethuetcongedéiert
mirhucongedéiert
dirhuttcongedéiert
sihucongedéiert
Plus-que-parfait
echhatcongedéiert
duhascongedéiert
hien/si,hatt/ethatcongedéiert
mirhatecongedéiert
dirhatcongedéiert
sihatecongedéiert
Futur I
echwäert congedéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert congedéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcongedéieren
dugéifscongedéieren
hien/si,hatt/etgéifcongedéieren
mirgéifecongedéieren
dirgéiftcongedéieren
sigéifecongedéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcongedéiert
duhässcongedéiert
hien/si,hatt/ethättcongedéiert
mirhättecongedéiert
dirhättcongedéiert
sihättecongedéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercongedéier!
Plurielcongedéiert!
congedéiert
congedéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicongedéiert
dugësscongedéiert
hie/si,hatt/etgëttcongedéiert
mirgicongedéiert
dirgittcongedéiert
sigicongedéiert
Passé composé
echsicongedéiert ginn
dubasscongedéiert ginn
hien/si,hatt/etasscongedéiert ginn
mirsicongedéiert ginn
dirsiddcongedéiert ginn
sisicongedéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcongedéiert ginn
duwaarscongedéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcongedéiert ginn
mirwarecongedéiert ginn
dirwaartcongedéiert ginn
siwarecongedéiert ginn
Futur I
echwäert congedéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert congedéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif congedéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif congedéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier congedéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles