E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraustrieden heraustreten (D)sortir du rang (F)
Stammformen eraustriedentrtt erauserausgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden eraus
dutrts eraus
hien/si,hatt/ettrtt eraus
mirtrieden eraus
dirtriet eraus
sitrieden eraus
Pass compos
echhunnerausgetrueden / getratt
duhueserausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethueterausgetrueden / getratt
mirhunnerausgetrueden / getratt
dirhutterausgetrueden / getratt
sihunnerausgetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhaterausgetrueden / getratt
duhaserausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethaterausgetrueden / getratt
mirhatenerausgetrueden / getratt
dirhaterausgetrueden / getratt
sihatenerausgetrueden / getratt
Futur I
echwäert eraustrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaustrieden
dugéifseraustrieden
hien/si,hatt/etgéiferaustrieden
mirgéifeneraustrieden
dirgéifteraustrieden
sigéifeneraustrieden
Conditionnel Pass compos
echhtterausgetrueden / getratt
duhsserausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethtterausgetrueden / getratt
mirhttenerausgetrueden / getratt
dirhtterausgetrueden / getratt
sihttenerausgetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet eraus!
Plurieltriet eraus!
erausgetrueden / getratt
eraustrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles