E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
connectéieren anschließen (D)connecter (F)to connect up (E)
Stammformen connectéierenconnectéiertconnectéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconnectéieren
duconnectéiers
hien/si,hatt/etconnectéiert
mirconnectéieren
dirconnectéiert
siconnectéieren
Passé composé
echhuconnectéiert
duhuesconnectéiert
hien/si,hatt/ethuetconnectéiert
mirhuconnectéiert
dirhuttconnectéiert
sihuconnectéiert
Plus-que-parfait
echhatconnectéiert
duhasconnectéiert
hien/si,hatt/ethatconnectéiert
mirhateconnectéiert
dirhatconnectéiert
sihateconnectéiert
Futur I
echwäert connectéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert connectéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconnectéieren
dugéifsconnectéieren
hien/si,hatt/etgéifconnectéieren
mirgéifeconnectéieren
dirgéiftconnectéieren
sigéifeconnectéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconnectéiert
duhässconnectéiert
hien/si,hatt/ethättconnectéiert
mirhätteconnectéiert
dirhättconnectéiert
sihätteconnectéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconnectéier!
Plurielconnectéiert!
connectéiert
connectéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconnectéiert
dugëssconnectéiert
hie/si,hatt/etgëttconnectéiert
mirgiconnectéiert
dirgittconnectéiert
sigiconnectéiert
Passé composé
echsiconnectéiert ginn
dubassconnectéiert ginn
hien/si,hatt/etassconnectéiert ginn
mirsiconnectéiert ginn
dirsiddconnectéiert ginn
sisiconnectéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconnectéiert ginn
duwaarsconnectéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconnectéiert ginn
mirwareconnectéiert ginn
dirwaartconnectéiert ginn
siwareconnectéiert ginn
Futur I
echwäert connectéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert connectéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif connectéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif connectéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier connectéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles