E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechtrieden wegtreten (D)
Stammformen ewechtriedentrtt ewechewechgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden ewech
dutrts ewech
hien/si,hatt/ettrtt ewech
mirtrieden ewech
dirtriet ewech
sitrieden ewech
Pass compos
echhunnewechgetrueden / getratt
duhuesewechgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetewechgetrueden / getratt
mirhunnewechgetrueden / getratt
dirhuttewechgetrueden / getratt
sihunnewechgetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatewechgetrueden / getratt
duhasewechgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatewechgetrueden / getratt
mirhatenewechgetrueden / getratt
dirhatewechgetrueden / getratt
sihatenewechgetrueden / getratt
Futur I
echwäert ewechtrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechtrieden
dugéifsewechtrieden
hien/si,hatt/etgéifewechtrieden
mirgéifenewechtrieden
dirgéiftewechtrieden
sigéifenewechtrieden
Conditionnel Pass compos
echhttewechgetrueden / getratt
duhssewechgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttewechgetrueden / getratt
mirhttenewechgetrueden / getratt
dirhttewechgetrueden / getratt
sihttenewechgetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet ewech!
Plurieltriet ewech!
ewechgetrueden / getratt
ewechtrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles