E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwertrieden bertreten (D)
Stammformen iwwertriedentrtt iwweriwwergetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden iwwer
dutrts iwwer
hien/si,hatt/ettrtt iwwer
mirtrieden iwwer
dirtriet iwwer
sitrieden iwwer
Pass compos
echhunniwwergetrueden / getratt
duhuesiwwergetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetiwwergetrueden / getratt
mirhunniwwergetrueden / getratt
dirhuttiwwergetrueden / getratt
sihunniwwergetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatiwwergetrueden / getratt
duhasiwwergetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatiwwergetrueden / getratt
mirhateniwwergetrueden / getratt
dirhatiwwergetrueden / getratt
sihateniwwergetrueden / getratt
Futur I
echwäert iwwertrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrieden
dugéifsiwwertrieden
hien/si,hatt/etgéifiwwertrieden
mirgéifeniwwertrieden
dirgéiftiwwertrieden
sigéifeniwwertrieden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwergetrueden / getratt
duhssiwwergetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttiwwergetrueden / getratt
mirhtteniwwergetrueden / getratt
dirhttiwwergetrueden / getratt
sihtteniwwergetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet iwwer!
Plurieltriet iwwer!
iwwergetrueden / getratt
iwwertrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
unterschiedliche Formen je nachdem op transitiv oder intansitiv
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles