E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virtrieden vortreten (D)avancer (F)
Stammformen virtriedentrtt virvirgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriede vir
dutrts vir
hien/si,hatt/ettrtt vir
mirtriede vir
dirtriet vir
sitriede vir
Pass compos
echhuvirgetrueden / getratt
duhuesvirgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetvirgetrueden / getratt
mirhuvirgetrueden / getratt
dirhuttvirgetrueden / getratt
sihuvirgetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatvirgetrueden / getratt
duhasvirgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatvirgetrueden / getratt
mirhatevirgetrueden / getratt
dirhatvirgetrueden / getratt
sihatevirgetrueden / getratt
Futur I
echwäert virtrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirtrieden
dugéifsvirtrieden
hien/si,hatt/etgéifvirtrieden
mirgéifevirtrieden
dirgéiftvirtrieden
sigéifevirtrieden
Conditionnel Pass compos
echhttvirgetrueden / getratt
duhssvirgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttvirgetrueden / getratt
mirhättevirgetrueden / getratt
dirhttvirgetrueden / getratt
sihättevirgetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet vir!
Plurieltriet vir!
virgetrueden / getratt
virtrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles