E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
consacréieren etw. verwenden, etw. zu tun (D)consacrer (F)to employ sth. (E)
Stammformen consacréierenconsacréiertconsacréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconsacréieren
duconsacréiers
hien/si,hatt/etconsacréiert
mirconsacréieren
dirconsacréiert
siconsacréieren
Passé composé
echhuconsacréiert
duhuesconsacréiert
hien/si,hatt/ethuetconsacréiert
mirhuconsacréiert
dirhuttconsacréiert
sihuconsacréiert
Plus-que-parfait
echhatconsacréiert
duhasconsacréiert
hien/si,hatt/ethatconsacréiert
mirhateconsacréiert
dirhatconsacréiert
sihateconsacréiert
Futur I
echwäert consacréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consacréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconsacréieren
dugéifsconsacréieren
hien/si,hatt/etgéifconsacréieren
mirgéifeconsacréieren
dirgéiftconsacréieren
sigéifeconsacréieren
Conditionnel Passé composé
echhättconsacréiert
duhässconsacréiert
hien/si,hatt/ethättconsacréiert
mirhätteconsacréiert
dirhättconsacréiert
sihätteconsacréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconsacréier!
Plurielconsacréiert!
consacréiert
consacréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconsacréiert
dugëssconsacréiert
hie/si,hatt/etgëttconsacréiert
mirgiconsacréiert
dirgittconsacréiert
sigiconsacréiert
Passé composé
echsiconsacréiert ginn
dubassconsacréiert ginn
hien/si,hatt/etassconsacréiert ginn
mirsiconsacréiert ginn
dirsiddconsacréiert ginn
sisiconsacréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconsacréiert ginn
duwaarsconsacréiert ginn
hien/si,hatt/etwarconsacréiert ginn
mirwareconsacréiert ginn
dirwaartconsacréiert ginn
siwareconsacréiert ginn
Futur I
echwäert consacréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consacréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif consacréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif consacréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier consacréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles