E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
triéieren sortieren (D)trier (F)assort, sort (E)
Stammformen triéierentriéierttriéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtriéieren
dutriéiers
hien/si,hatt/ettriéiert
mirtriéieren
dirtriéiert
sitriéieren
Passé composé
echhunntriéiert
duhuestriéiert
hien/si,hatt/ethuettriéiert
mirhunntriéiert
dirhutttriéiert
sihunntriéiert
Plus-que-parfait
echhattriéiert
duhastriéiert
hien/si,hatt/ethattriéiert
mirhatentriéiert
dirhattriéiert
sihatentriéiert
Futur I
echwäert triéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert triéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriéieren
dugéifstriéieren
hien/si,hatt/etgéiftriéieren
mirgéifentriéieren
dirgéifttriéieren
sigéifentriéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttriéiert
duhässtriéiert
hien/si,hatt/ethätttriéiert
mirhättentriéiert
dirhätttriéiert
sihättentriéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriéier!
Plurieltriéiert!
triéiert
triéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntriéiert
dugësstriéiert
hie/si,hatt/etgëtttriéiert
mirginntriéiert
dirgitttriéiert
siginntriéiert
Passé composé
echsinntriéiert ginn
dubasstriéiert ginn
hien/si,hatt/etasstriéiert ginn
mirsinntriéiert ginn
dirsiddtriéiert ginn
sisinntriéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartriéiert ginn
duwaarstriéiert ginn
hien/si,hatt/etwartriéiert ginn
mirwarentriéiert ginn
dirwaarttriéiert ginn
siwarentriéiert ginn
Futur I
echwäert triéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert triéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif triéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif triéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier triéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles