E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
antriichteren eintrichtern (D)seriner (F)
Stammformen antriichterentriichtert anagetriichtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriichteren an
dutriichters an
hien/si,hatt/ettriichtert an
mirtriichteren an
dirtriichtert an
sitriichteren an
Pass compos
echhunnagetriichtert
duhuesagetriichtert
hien/si,hatt/ethuetagetriichtert
mirhunnagetriichtert
dirhuttagetriichtert
sihunnagetriichtert
Plus-que-parfait
echhatagetriichtert
duhasagetriichtert
hien/si,hatt/ethatagetriichtert
mirhatenagetriichtert
dirhatagetriichtert
sihatenagetriichtert
Futur I
echwäert antriichteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agetriichtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifantriichteren
dugéifsantriichteren
hien/si,hatt/etgéifantriichteren
mirgéifenantriichteren
dirgéiftantriichteren
sigéifenantriichteren
Conditionnel Pass compos
echhttagetriichtert
duhssagetriichtert
hien/si,hatt/ethttagetriichtert
mirhttenagetriichtert
dirhttagetriichtert
sihttenagetriichtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriichter an!
Plurieltriichtert an!
agetriichtert
antriichteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagetriichtert
dugëssagetriichtert
hie/si,hatt/etgëttagetriichtert
mirginnagetriichtert
dirgittagetriichtert
siginnagetriichtert
Pass compos
echsinnagetriichtert ginn
dubassagetriichtert ginn
hien/si,hatt/etassagetriichtert ginn
mirsinnagetriichtert ginn
dirsiddagetriichtert ginn
sisinnagetriichtert ginn
Plus-que-parfait
echwaragetriichtert ginn
duwaarsagetriichtert ginn
hien/si,hatt/etwaragetriichtert ginn
mirwarenagetriichtert ginn
dirwaartagetriichtert ginn
siwarenagetriichtert ginn
Futur I
echwäert agetriichtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agetriichtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agetriichtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agetriichtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agetriichtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
triichteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles