E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
triichteren trichtern (D)
Stammformen triichterentriichtertgetriichtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriichteren
dutriichters
hien/si,hatt/ettriichtert
mirtriichteren
dirtriichtert
sitriichteren
Pass compos
echhugetriichtert
duhuesgetriichtert
hien/si,hatt/ethuetgetriichtert
mirhugetriichtert
dirhuttgetriichtert
sihugetriichtert
Plus-que-parfait
echhatgetriichtert
duhasgetriichtert
hien/si,hatt/ethatgetriichtert
mirhategetriichtert
dirhatgetriichtert
sihategetriichtert
Futur I
echwäert triichteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getriichtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriichteren
dugéifstriichteren
hien/si,hatt/etgéiftriichteren
mirgéifentriichteren
dirgéifttriichteren
sigéifentriichteren
Conditionnel Pass compos
echhttgetriichtert
duhssgetriichtert
hien/si,hatt/ethttgetriichtert
mirhättegetriichtert
dirhttgetriichtert
sihättegetriichtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriichter!
Plurieltriichtert!
getriichtert
triichteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigetriichtert
dugëssgetriichtert
hie/si,hatt/etgëttgetriichtert
mirgigetriichtert
dirgittgetriichtert
sigigetriichtert
Pass compos
echsigetriichtert ginn
dubassgetriichtert ginn
hien/si,hatt/etassgetriichtert ginn
mirsigetriichtert ginn
dirsiddgetriichtert ginn
sisigetriichtert ginn
Plus-que-parfait
echwargetriichtert ginn
duwaarsgetriichtert ginn
hien/si,hatt/etwargetriichtert ginn
mirwaregetriichtert ginn
dirwaartgetriichtert ginn
siwaregetriichtert ginn
Futur I
echwäert getriichtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert getriichtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif getriichtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif getriichtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier getriichtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriichteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles