E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
consider-éier-en berücksichtigen (D)considérer (F)to consider (E)
Stammformen consider-éier-enconsider-éier-tconsider-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconsider-éier-en
duconsider-éier-s
hien/si,hatt/etconsider-éier-t
mirconsider-éier-en
dirconsider-éier-t
siconsider-éier-en
Passé composé
echhuconsider-éier-t
duhuesconsider-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconsider-éier-t
mirhuconsider-éier-t
dirhuttconsider-éier-t
sihuconsider-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconsider-éier-t
duhasconsider-éier-t
hien/si,hatt/ethatconsider-éier-t
mirhateconsider-éier-t
dirhatconsider-éier-t
sihateconsider-éier-t
Futur I
echwäert consider-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consider-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconsider-éier-en
dugéifsconsider-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconsider-éier-en
mirgéifeconsider-éier-en
dirgéiftconsider-éier-en
sigéifeconsider-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconsider-éier-t
duhässconsider-éier-t
hien/si,hatt/ethättconsider-éier-t
mirhätteconsider-éier-t
dirhättconsider-éier-t
sihätteconsider-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconsider-éier!
Plurielconsider-éier-t!
consider-éier-t
consider-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconsider-éier-t
dugëssconsider-éier-t
hie/si,hatt/etgëttconsider-éier-t
mirgiconsider-éier-t
dirgittconsider-éier-t
sigiconsider-éier-t
Passé composé
echsiconsider-éier-t ginn
dubassconsider-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassconsider-éier-t ginn
mirsiconsider-éier-t ginn
dirsiddconsider-éier-t ginn
sisiconsider-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarconsider-éier-t ginn
duwaarsconsider-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarconsider-éier-t ginn
mirwareconsider-éier-t ginn
dirwaartconsider-éier-t ginn
siwareconsider-éier-t ginn
Futur I
echwäert consider-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consider-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif consider-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif consider-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier consider-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles