E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
triwwelen fummeln (D)tripoter, ptrir (F)fumble, twiddle (E)
Stammformen triwwelentriwweltgetriwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriwwelen
dutriwwels
hien/si,hatt/ettriwwelt
mirtriwwelen
dirtriwwelt
sitriwwelen
Pass compos
echhugetriwwelt
duhuesgetriwwelt
hien/si,hatt/ethuetgetriwwelt
mirhugetriwwelt
dirhuttgetriwwelt
sihugetriwwelt
Plus-que-parfait
echhatgetriwwelt
duhasgetriwwelt
hien/si,hatt/ethatgetriwwelt
mirhategetriwwelt
dirhatgetriwwelt
sihategetriwwelt
Futur I
echwäert triwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getriwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriwwelen
dugéifstriwwelen
hien/si,hatt/etgéiftriwwelen
mirgéifentriwwelen
dirgéifttriwwelen
sigéifentriwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgetriwwelt
duhssgetriwwelt
hien/si,hatt/ethttgetriwwelt
mirhättegetriwwelt
dirhttgetriwwelt
sihättegetriwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriwwel!
Plurieltriwwelt!
getriwwelt
triwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigetriwwelt
dugëssgetriwwelt
hie/si,hatt/etgëttgetriwwelt
mirgigetriwwelt
dirgittgetriwwelt
sigigetriwwelt
Pass compos
echsigetriwwelt ginn
dubassgetriwwelt ginn
hien/si,hatt/etassgetriwwelt ginn
mirsigetriwwelt ginn
dirsiddgetriwwelt ginn
sisigetriwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwargetriwwelt ginn
duwaarsgetriwwelt ginn
hien/si,hatt/etwargetriwwelt ginn
mirwaregetriwwelt ginn
dirwaartgetriwwelt ginn
siwaregetriwwelt ginn
Futur I
echwäert getriwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert getriwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif getriwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif getriwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier getriwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles