E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
triwwel-en fummeln (D) – tripoter, ptrir (F) – fumble, twiddle (E)
Stammformen triwwel-entriwwel-tge-triwwel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriwwel-en
dutriwwel-s
hien/si,hatt/ettriwwel-t
mirtriwwel-en
dirtriwwel-t
sitriwwel-en
Pass compos
echhuge-triwwel-t
duhuesge-triwwel-t
hien/si,hatt/ethuetge-triwwel-t
mirhuge-triwwel-t
dirhuttge-triwwel-t
sihuge-triwwel-t
Plus-que-parfait
echhatge-triwwel-t
duhasge-triwwel-t
hien/si,hatt/ethatge-triwwel-t
mirhatege-triwwel-t
dirhatge-triwwel-t
sihatege-triwwel-t
Futur I
echwäert triwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-triwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriwwel-en
dugéifstriwwel-en
hien/si,hatt/etgéiftriwwel-en
mirgéifentriwwel-en
dirgéifttriwwel-en
sigéifentriwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-triwwel-t
duhssge-triwwel-t
hien/si,hatt/ethttge-triwwel-t
mirhättege-triwwel-t
dirhttge-triwwel-t
sihättege-triwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriwwel!
Plurieltriwwel-t!
ge-triwwel-t
triwwel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-triwwel-t
dugëssge-triwwel-t
hie/si,hatt/etgëttge-triwwel-t
mirgige-triwwel-t
dirgittge-triwwel-t
sigige-triwwel-t
Pass compos
echsige-triwwel-t ginn
dubassge-triwwel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-triwwel-t ginn
mirsige-triwwel-t ginn
dirsiddge-triwwel-t ginn
sisige-triwwel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-triwwel-t ginn
duwaarsge-triwwel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-triwwel-t ginn
mirwarege-triwwel-t ginn
dirwaartge-triwwel-t ginn
siwarege-triwwel-t ginn
Futur I
echwäert ge-triwwel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-triwwel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-triwwel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-triwwel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-triwwel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles