E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
trompéieren sich irren (D) – se tromper (F) – err (E)
Stammformen trompéierentrompéierttrompéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtrompéieren
dutrompéiers
hien/si,hatt/ettrompéiert
mirtrompéieren
dirtrompéiert
sitrompéieren
Passé composé
echhunntrompéiert
duhuestrompéiert
hien/si,hatt/ethuettrompéiert
mirhunntrompéiert
dirhutttrompéiert
sihunntrompéiert
Plus-que-parfait
echhattrompéiert
duhastrompéiert
hien/si,hatt/ethattrompéiert
mirhatentrompéiert
dirhattrompéiert
sihatentrompéiert
Futur I
echwäert trompéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert trompéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftrompéieren
dugéifstrompéieren
hien/si,hatt/etgéiftrompéieren
mirgéifentrompéieren
dirgéifttrompéieren
sigéifentrompéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttrompéiert
duhässtrompéiert
hien/si,hatt/ethätttrompéiert
mirhättentrompéiert
dirhätttrompéiert
sihättentrompéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrompéier!
Plurieltrompéiert!
trompéiert
trompéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntrompéiert
dugësstrompéiert
hie/si,hatt/etgëtttrompéiert
mirginntrompéiert
dirgitttrompéiert
siginntrompéiert
Passé composé
echsinntrompéiert ginn
dubasstrompéiert ginn
hien/si,hatt/etasstrompéiert ginn
mirsinntrompéiert ginn
dirsiddtrompéiert ginn
sisinntrompéiert ginn
Plus-que-parfait
echwartrompéiert ginn
duwaarstrompéiert ginn
hien/si,hatt/etwartrompéiert ginn
mirwarentrompéiert ginn
dirwaarttrompéiert ginn
siwarentrompéiert ginn
Futur I
echwäert trompéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert trompéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif trompéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif trompéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier trompéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles