E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
antroter-en jmd. etwas einpauken (D)seriner qch. qn. (F)
Stammformen antroter-entroter-t anage-troter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtroter-en an
dutroter-s an
hien/si,hatt/ettroter-t an
mirtroter-en an
dirtroter-t an
sitroter-en an
Pass compos
echhunnage-troter-t
duhuesage-troter-t
hien/si,hatt/ethuetage-troter-t
mirhunnage-troter-t
dirhuttage-troter-t
sihunnage-troter-t
Plus-que-parfait
echhatage-troter-t
duhasage-troter-t
hien/si,hatt/ethatage-troter-t
mirhatenage-troter-t
dirhatage-troter-t
sihatenage-troter-t
Futur I
echwäert antroter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-troter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifantroter-en
dugéifsantroter-en
hien/si,hatt/etgéifantroter-en
mirgéifenantroter-en
dirgéiftantroter-en
sigéifenantroter-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-troter-t
duhssage-troter-t
hien/si,hatt/ethttage-troter-t
mirhttenage-troter-t
dirhttage-troter-t
sihttenage-troter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertroter an!
Plurieltroter-t an!
age-troter-t
antroter-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-troter-t
dugëssage-troter-t
hie/si,hatt/etgëttage-troter-t
mirginnage-troter-t
dirgittage-troter-t
siginnage-troter-t
Pass compos
echsinnage-troter-t ginn
dubassage-troter-t ginn
hien/si,hatt/etassage-troter-t ginn
mirsinnage-troter-t ginn
dirsiddage-troter-t ginn
sisinnage-troter-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-troter-t ginn
duwaarsage-troter-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-troter-t ginn
mirwarenage-troter-t ginn
dirwaartage-troter-t ginn
siwarenage-troter-t ginn
Futur I
echwäert age-troter-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-troter-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-troter-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-troter-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-troter-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
troter-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles