E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
consignéieren vermerken (D)consigner (F)to note sth. (E)
Stammformen consignéierenconsignéiertconsignéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconsignéieren
duconsignéiers
hien/si,hatt/etconsignéiert
mirconsignéieren
dirconsignéier
siconsignéieren
Passé composé
echhuconsignéiert
duhuesconsignéiert
hien/si,hatt/ethuetconsignéiert
mirhuconsignéiert
dirhuttconsignéiert
sihuconsignéiert
Plus-que-parfait
echhatconsignéiert
duhasconsignéiert
hien/si,hatt/ethatconsignéiert
mirhateconsignéiert
dirhatconsignéiert
sihateconsignéiert
Futur I
echwäert consignéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consignéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconsignéieren
dugéifsconsignéieren
hien/si,hatt/etgéifconsignéieren
mirgéifeconsignéieren
dirgéiftconsignéieren
sigéifeconsignéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconsignéiert
duhässconsignéiert
hien/si,hatt/ethättconsignéiert
mirhätteconsignéiert
dirhättconsignéiert
sihätteconsignéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconsignéier!
Plurielconsignéiert!
consignéiert
consignéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconsignéiert
dugëssconsignéiert
hie/si,hatt/etgëttconsignéiert
mirgiconsignéiert
dirgittconsignéiert
sigiconsignéiert
Passé composé
echsiconsignéiert ginn
dubassconsignéiert ginn
hien/si,hatt/etassconsignéiert ginn
mirsiconsignéiert ginn
dirsiddconsignéiert ginn
sisiconsignéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconsignéiert ginn
duwaarsconsignéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconsignéiert ginn
mirwareconsignéiert ginn
dirwaartconsignéiert ginn
siwareconsignéiert ginn
Futur I
echwäert consignéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consignéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif consignéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif consignéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier consignéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles