E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
troubléieren verwirren (D) – troubler (F) – confuse (E)
Stammformen troubléierentroubléierttroubléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echtroubléieren
dutroubléiers
hien/si,hatt/ettroubléiert
mirtroubléieren
dirtroubléiert
sitroubléieren
Passé composé
echhunntroubléiert
duhuestroubléiert
hien/si,hatt/ethuettroubléiert
mirhunntroubléiert
dirhutttroubléiert
sihunntroubléiert
Plus-que-parfait
echhattroubléiert
duhastroubléiert
hien/si,hatt/ethattroubléiert
mirhatentroubléiert
dirhattroubléiert
sihatentroubléiert
Modale Futur I
echwäert troubléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert troubléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftroubléieren
dugéifstroubléieren
hien/si,hatt/etgéiftroubléieren
mirgéifentroubléieren
dirgéifttroubléieren
sigéifentroubléieren
Conditionnel passé composé
echhätttroubléiert
duhässtroubléiert
hien/si,hatt/ethätttroubléiert
mirhättentroubléiert
dirhätttroubléiert
sihättentroubléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertroubléier!
Plurieltroubléiert!
troubléiert
troubléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginntroubléiert
dugësstroubléiert
hie/si,hatt/etgëtttroubléiert
mirginntroubléiert
dirgitttroubléiert
siginntroubléiert
Passé composé
echsinntroubléiert ginn
dubasstroubléiert ginn
hien/si,hatt/etasstroubléiert ginn
mirsinntroubléiert ginn
dirsiddtroubléiert ginn
sisinntroubléiert ginn
Plus-que-parfait
echwartroubléiert ginn
duwaarstroubléiert ginn
hien/si,hatt/etwartroubléiert ginn
mirwarentroubléiert ginn
dirwaarttroubléiert ginn
siwarentroubléiert ginn
Modale Futur I
echwäert troubléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert troubléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif troubléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif troubléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier troubléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles