E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
tyranniséieren tyrannisieren (D) – tyranniser (F) – tyrannize (E)
Stammformen tyranniséierentyranniséierttyranniséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtyranniséieren
dutyranniséiers
hien/si,hatt/ettyranniséiert
mirtyranniséieren
dirtyranniséiert
sityranniséieren
Passé composé
echhunntyranniséiert
duhuestyranniséiert
hien/si,hatt/ethuettyranniséiert
mirhunntyranniséiert
dirhutttyranniséiert
sihunntyranniséiert
Plus-que-parfait
echhattyranniséiert
duhastyranniséiert
hien/si,hatt/ethattyranniséiert
mirhatentyranniséiert
dirhattyranniséiert
sihatentyranniséiert
Futur I
echwäert tyranniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tyranniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftyranniséieren
dugéifstyranniséieren
hien/si,hatt/etgéiftyranniséieren
mirgéifentyranniséieren
dirgéifttyranniséieren
sigéifentyranniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttyranniséiert
duhässtyranniséiert
hien/si,hatt/ethätttyranniséiert
mirhättentyranniséiert
dirhätttyranniséiert
sihättentyranniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertyranniséier!
Plurieltyranniséiert!
tyranniséiert
tyranniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginntyranniséiert
dugësstyranniséiert
hie/si,hatt/etgëtttyranniséiert
mirginntyranniséiert
dirgitttyranniséiert
siginntyranniséiert
Passé composé
echsinntyranniséiert ginn
dubasstyranniséiert ginn
hien/si,hatt/etasstyranniséiert ginn
mirsinntyranniséiert ginn
dirsiddtyranniséiert ginn
sisinntyranniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwartyranniséiert ginn
duwaarstyranniséiert ginn
hien/si,hatt/etwartyranniséiert ginn
mirwarentyranniséiert ginn
dirwaarttyranniséiert ginn
siwarentyranniséiert ginn
Futur I
echwäert tyranniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tyranniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif tyranniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif tyranniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier tyranniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles