E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
convoquéieren vorladen (D)convoquer (F)to convene (E)
Stammformen convoquéierenconvoquéiertconvoquéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconvoquéieren
duconvoquéiers
hien/si,hatt/etconvoquéiert
mirconvoquéieren
dirconvoquéiert
siconvoquéieren
Passé composé
echhuconvoquéiert
duhuesconvoquéiert
hien/si,hatt/ethuetconvoquéiert
mirhuconvoquéiert
dirhuttconvoquéiert
sihuconvoquéiert
Plus-que-parfait
echhatconvoquéiert
duhasconvoquéiert
hien/si,hatt/ethatconvoquéiert
mirhateconvoquéiert
dirhatconvoquéiert
sihateconvoquéiert
Futur I
echwäert convoquéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert convoquéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconvoquéieren
dugéifsconvoquéieren
hien/si,hatt/etgéifconvoquéieren
mirgéifeconvoquéieren
dirgéiftconvoquéieren
sigéifeconvoquéieren
Conditionnel Passé composé
echhättconvoquéiert
duhässconvoquéiert
hien/si,hatt/ethättconvoquéiert
mirhätteconvoquéiert
dirhättconvoquéiert
sihätteconvoquéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconvoquéier!
Plurielconvoquéiert!
convoquéiert
convoquéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiconvoquéiert
dugëssconvoquéiert
hie/si,hatt/etgëttconvoquéiert
mirgiconvoquéiert
dirgittconvoquéiert
sigiconvoquéiert
Passé composé
echsiconvoquéiert ginn
dubassconvoquéiert ginn
hien/si,hatt/etassconvoquéiert ginn
mirsiconvoquéiert ginn
dirsiddconvoquéiert ginn
sisiconvoquéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarconvoquéiert ginn
duwaarsconvoquéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconvoquéiert ginn
mirwareconvoquéiert ginn
dirwaartconvoquéiert ginn
siwareconvoquéiert ginn
Futur I
echwäert convoquéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert convoquéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif convoquéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif convoquéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier convoquéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles