E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veruechten verachten (D)mpriser, ddaigner (F)
Stammformen veruechtenveruechtveruecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveruechten
duveruechts
hien/si,hatt/etveruecht
mirveruechten
dirveruecht
siveruechten
Pass compos
echhuveruecht
duhuesveruecht
hien/si,hatt/ethuetveruecht
mirhuveruecht
dirhuttveruecht
sihuveruecht
Plus-que-parfait
echhatveruecht
duhasveruecht
hien/si,hatt/ethatveruecht
mirhateveruecht
dirhatveruecht
sihateveruecht
Futur I
echwäert veruechten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veruecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveruechten
dugéifsveruechten
hien/si,hatt/etgéifveruechten
mirgéifeveruechten
dirgéiftveruechten
sigéifeveruechten
Conditionnel Pass compos
echhttveruecht
duhssveruecht
hien/si,hatt/ethttveruecht
mirhätteveruecht
dirhttveruecht
sihätteveruecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveruecht!
Plurielveruecht!
veruecht
veruechten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiveruecht
dugëssveruecht
hie/si,hatt/etgëttveruecht
mirgiveruecht
dirgittveruecht
sigiveruecht
Pass compos
echsiveruecht ginn
dubassveruecht ginn
hien/si,hatt/etassveruecht ginn
mirsiveruecht ginn
dirsiddveruecht ginn
sisiveruecht ginn
Plus-que-parfait
echwarveruecht ginn
duwaarsveruecht ginn
hien/si,hatt/etwarveruecht ginn
mirwareveruecht ginn
dirwaartveruecht ginn
siwareveruecht ginn
Futur I
echwäert veruecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veruecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif veruecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif veruecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier veruecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuechtenuechten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles