E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veruecht-en verachten (D)mpriser, ddaigner (F)
Stammformen veruecht-enveruech-tveruech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveruecht-en
duveruecht-s
hien/si,hatt/etveruech-t
mirveruecht-en
dirveruech-t
siveruecht-en
Pass compos
echhuveruech-t
duhuesveruech-t
hien/si,hatt/ethuetveruech-t
mirhuveruech-t
dirhuttveruech-t
sihuveruech-t
Plus-que-parfait
echhatveruech-t
duhasveruech-t
hien/si,hatt/ethatveruech-t
mirhateveruech-t
dirhatveruech-t
sihateveruech-t
Futur I
echwäert veruecht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veruech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveruecht-en
dugéifsveruecht-en
hien/si,hatt/etgéifveruecht-en
mirgéifeveruecht-en
dirgéiftveruecht-en
sigéifeveruecht-en
Conditionnel Pass compos
echhttveruech-t
duhssveruech-t
hien/si,hatt/ethttveruech-t
mirhätteveruech-t
dirhttveruech-t
sihätteveruech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveruecht!
Plurielveruech-t!
veruech-t
veruecht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiveruech-t
dugëssveruech-t
hie/si,hatt/etgëttveruech-t
mirgiveruech-t
dirgittveruech-t
sigiveruech-t
Pass compos
echsiveruech-t ginn
dubassveruech-t ginn
hien/si,hatt/etassveruech-t ginn
mirsiveruech-t ginn
dirsiddveruech-t ginn
sisiveruech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarveruech-t ginn
duwaarsveruech-t ginn
hien/si,hatt/etwarveruech-t ginn
mirwareveruech-t ginn
dirwaartveruech-t ginn
siwareveruech-t ginn
Futur I
echwäert veruech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veruech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif veruech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif veruech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier veruech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuecht-enuecht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles