E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouuerdnen zuordnen (D)attribuer (F)attribute (E)
Stammformen zouuerdnenuerdent zouzougeuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerdnen zou
duuerdens zou
hien/si,hatt/etuerdent zou
miruerdnen zou
diruerdent zou
siuerdnen zou
Pass compos
echhunnzougeuerdert
duhueszougeuerdert
hien/si,hatt/ethuetzougeuerdert
mirhunnzougeuerdert
dirhuttzougeuerdert
sihunnzougeuerdert
Plus-que-parfait
echhatzougeuerdert
duhaszougeuerdert
hien/si,hatt/ethatzougeuerdert
mirhatenzougeuerdert
dirhatzougeuerdert
sihatenzougeuerdert
Futur I
echwäert zouuerdnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouuerdnen
dugéifszouuerdnen
hien/si,hatt/etgéifzouuerdnen
mirgéifenzouuerdnen
dirgéiftzouuerdnen
sigéifenzouuerdnen
Conditionnel Pass compos
echhttzougeuerdert
duhsszougeuerdert
hien/si,hatt/ethttzougeuerdert
mirhttenzougeuerdert
dirhttzougeuerdert
sihttenzougeuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerden zou!
Plurieluerdent zou!
zougeuerdert
zouuerdnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougeuerdert
dugësszougeuerdert
hie/si,hatt/etgëttzougeuerdert
mirginnzougeuerdert
dirgittzougeuerdert
siginnzougeuerdert
Pass compos
echsinnzougeuerdert ginn
dubasszougeuerdert ginn
hien/si,hatt/etasszougeuerdert ginn
mirsinnzougeuerdert ginn
dirsiddzougeuerdert ginn
sisinnzougeuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeuerdert ginn
duwaarszougeuerdert ginn
hien/si,hatt/etwarzougeuerdert ginn
mirwarenzougeuerdert ginn
dirwaartzougeuerdert ginn
siwarenzougeuerdert ginn
Futur I
echwäert zougeuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougeuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougeuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougeuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nneruerdnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles