E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouuerdn-en zuordnen (D) – attribuer (F) – attribute (E)
Stammformen zouuerdn-enuerden-t zouzouge-uerder-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerdn-en zou
duuerden-s zou
hien/si,hatt/etuerden-t zou
miruerdn-en zou
diruerden-t zou
siuerdn-en zou
Pass compos
echhunnzouge-uerder-t
duhueszouge-uerder-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-uerder-t
mirhunnzouge-uerder-t
dirhuttzouge-uerder-t
sihunnzouge-uerder-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-uerder-t
duhaszouge-uerder-t
hien/si,hatt/ethatzouge-uerder-t
mirhatenzouge-uerder-t
dirhatzouge-uerder-t
sihatenzouge-uerder-t
Futur I
echwäert zouuerdn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-uerder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouuerdn-en
dugéifszouuerdn-en
hien/si,hatt/etgéifzouuerdn-en
mirgéifenzouuerdn-en
dirgéiftzouuerdn-en
sigéifenzouuerdn-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-uerder-t
duhsszouge-uerder-t
hien/si,hatt/ethttzouge-uerder-t
mirhttenzouge-uerder-t
dirhttzouge-uerder-t
sihttenzouge-uerder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerden zou!
Plurieluerden-t zou!
zouge-uerder-t
zouuerdn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzouge-uerder-t
dugësszouge-uerder-t
hie/si,hatt/etgëttzouge-uerder-t
mirginnzouge-uerder-t
dirgittzouge-uerder-t
siginnzouge-uerder-t
Pass compos
echsinnzouge-uerder-t ginn
dubasszouge-uerder-t ginn
hien/si,hatt/etasszouge-uerder-t ginn
mirsinnzouge-uerder-t ginn
dirsiddzouge-uerder-t ginn
sisinnzouge-uerder-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzouge-uerder-t ginn
duwaarszouge-uerder-t ginn
hien/si,hatt/etwarzouge-uerder-t ginn
mirwarenzouge-uerder-t ginn
dirwaartzouge-uerder-t ginn
siwarenzouge-uerder-t ginn
Futur I
echwäert zouge-uerder-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-uerder-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zouge-uerder-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zouge-uerder-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zouge-uerder-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nneruerdn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles