E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cooperéieren mitarbeiten (D)coopérer (F)to collaborate/ contribute (E)
Stammformen cooperéierencooperéiertcooperéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcooperéieren
ducooperéiers
hien/si,hatt/etcooperéiert
mircooperéieren
dircooperéiert
sicooperéieren
Passé composé
echhucooperéiert
duhuescooperéiert
hien/si,hatt/ethuetcooperéiert
mirhucooperéiert
dirhuttcooperéiert
sihucooperéiert
Plus-que-parfait
echhatcooperéiert
duhascooperéiert
hien/si,hatt/ethatcooperéiert
mirhatecooperéiert
dirhatcooperéiert
sihatecooperéiert
Futur I
echwäert cooperéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cooperéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcooperéieren
dugéifscooperéieren
hien/si,hatt/etgéifcooperéieren
mirgéifecooperéieren
dirgéiftcooperéieren
sigéifecooperéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcooperéiert
duhässcooperéiert
hien/si,hatt/ethättcooperéiert
mirhättecooperéiert
dirhättcooperéiert
sihättecooperéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercooperéier!
Plurielcooperéiert!
cooperéiert
cooperéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicooperéiert
dugësscooperéiert
hie/si,hatt/etgëttcooperéiert
mirgicooperéiert
dirgittcooperéiert
sigicooperéiert
Passé composé
echsicooperéiert ginn
dubasscooperéiert ginn
hien/si,hatt/etasscooperéiert ginn
mirsicooperéiert ginn
dirsiddcooperéiert ginn
sisicooperéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcooperéiert ginn
duwaarscooperéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcooperéiert ginn
mirwarecooperéiert ginn
dirwaartcooperéiert ginn
siwarecooperéiert ginn
Futur I
echwäert cooperéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cooperéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cooperéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cooperéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cooperéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles