E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beuerteelen beurteilen (D)juger (F)
Stammformen beuerteelenbeuerteeltbeuerteelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeuerteelen
dubeuerteels
hien/si,hatt/etbeuerteelt
mirbeuerteelen
dirbeuerteelt
sibeuerteelen
Pass compos
echhubeuerteelt
duhuesbeuerteelt
hien/si,hatt/ethuetbeuerteelt
mirhubeuerteelt
dirhuttbeuerteelt
sihubeuerteelt
Plus-que-parfait
echhatbeuerteelt
duhasbeuerteelt
hien/si,hatt/ethatbeuerteelt
mirhatebeuerteelt
dirhatbeuerteelt
sihatebeuerteelt
Futur I
echwäert beuerteelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beuerteelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeuerteelen
dugéifsbeuerteelen
hien/si,hatt/etgéifbeuerteelen
mirgéifebeuerteelen
dirgéiftbeuerteelen
sigéifebeuerteelen
Conditionnel Pass compos
echhttbeuerteelt
duhssbeuerteelt
hien/si,hatt/ethttbeuerteelt
mirhättebeuerteelt
dirhttbeuerteelt
sihättebeuerteelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeuerteel!
Plurielbeuerteelt!
beuerteelt
beuerteelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeuerteelt
dugëssbeuerteelt
hie/si,hatt/etgëttbeuerteelt
mirgibeuerteelt
dirgittbeuerteelt
sigibeuerteelt
Pass compos
echsibeuerteelt ginn
dubassbeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etassbeuerteelt ginn
mirsibeuerteelt ginn
dirsiddbeuerteelt ginn
sisibeuerteelt ginn
Plus-que-parfait
echwarbeuerteelt ginn
duwaarsbeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etwarbeuerteelt ginn
mirwarebeuerteelt ginn
dirwaartbeuerteelt ginn
siwarebeuerteelt ginn
Futur I
echwäert beuerteelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beuerteelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beuerteelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beuerteelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beuerteelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofuerteelenuerteelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles