E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofuerteelen aburteilen (D)juger, condamner (F)
Stammformen ofuerteelenuerteelt ofofgeuerteelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerteelen of
duuerteels of
hien/si,hatt/etuerteelt of
miruerteelen of
diruerteelt of
siuerteelen of
Pass compos
echhunnofgeuerteelt
duhuesofgeuerteelt
hien/si,hatt/ethuetofgeuerteelt
mirhunnofgeuerteelt
dirhuttofgeuerteelt
sihunnofgeuerteelt
Plus-que-parfait
echhatofgeuerteelt
duhasofgeuerteelt
hien/si,hatt/ethatofgeuerteelt
mirhatenofgeuerteelt
dirhatofgeuerteelt
sihatenofgeuerteelt
Futur I
echwäert ofuerteelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeuerteelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofuerteelen
dugéifsofuerteelen
hien/si,hatt/etgéifofuerteelen
mirgéifenofuerteelen
dirgéiftofuerteelen
sigéifenofuerteelen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeuerteelt
duhssofgeuerteelt
hien/si,hatt/ethttofgeuerteelt
mirhttenofgeuerteelt
dirhttofgeuerteelt
sihttenofgeuerteelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerteel of!
Plurieluerteelt of!
ofgeuerteelt
ofuerteelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeuerteelt
dugëssofgeuerteelt
hie/si,hatt/etgëttofgeuerteelt
mirginnofgeuerteelt
dirgittofgeuerteelt
siginnofgeuerteelt
Pass compos
echsinnofgeuerteelt ginn
dubassofgeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etassofgeuerteelt ginn
mirsinnofgeuerteelt ginn
dirsiddofgeuerteelt ginn
sisinnofgeuerteelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeuerteelt ginn
duwaarsofgeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeuerteelt ginn
mirwarenofgeuerteelt ginn
dirwaartofgeuerteelt ginn
siwarenofgeuerteelt ginn
Futur I
echwäert ofgeuerteelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeuerteelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeuerteelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeuerteelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeuerteelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuerteelenuerteelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles