E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uerteelen urteilen (D) – juger (F) – judge (E)
Stammformen uerteelenuerteeltgeuerteelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerteelen
duuerteels
hien/si,hatt/etuerteelt
miruerteelen
diruerteelt
siuerteelen
Pass compos
echhugeuerteelt
duhuesgeuerteelt
hien/si,hatt/ethuetgeuerteelt
mirhugeuerteelt
dirhuttgeuerteelt
sihugeuerteelt
Plus-que-parfait
echhatgeuerteelt
duhasgeuerteelt
hien/si,hatt/ethatgeuerteelt
mirhategeuerteelt
dirhatgeuerteelt
sihategeuerteelt
Futur I
echwäert uerteelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geuerteelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuerteelen
dugéifsuerteelen
hien/si,hatt/etgéifuerteelen
mirgéifenuerteelen
dirgéiftuerteelen
sigéifenuerteelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeuerteelt
duhssgeuerteelt
hien/si,hatt/ethttgeuerteelt
mirhättegeuerteelt
dirhttgeuerteelt
sihättegeuerteelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerteel!
Plurieluerteelt!
geuerteelt
uerteelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeuerteelt
dugëssgeuerteelt
hie/si,hatt/etgëttgeuerteelt
mirgigeuerteelt
dirgittgeuerteelt
sigigeuerteelt
Pass compos
echsigeuerteelt ginn
dubassgeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etassgeuerteelt ginn
mirsigeuerteelt ginn
dirsiddgeuerteelt ginn
sisigeuerteelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeuerteelt ginn
duwaarsgeuerteelt ginn
hien/si,hatt/etwargeuerteelt ginn
mirwaregeuerteelt ginn
dirwaartgeuerteelt ginn
siwaregeuerteelt ginn
Futur I
echwäert geuerteelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geuerteelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geuerteelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geuerteelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geuerteelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuerteelenofuerteelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles