E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uerteel-en urteilen (D) – juger (F) – judge (E)
Stammformen uerteel-enuerteel-tge-uerteel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerteel-en
duuerteel-s
hien/si,hatt/etuerteel-t
miruerteel-en
diruerteel-t
siuerteel-en
Pass compos
echhuge-uerteel-t
duhuesge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethuetge-uerteel-t
mirhuge-uerteel-t
dirhuttge-uerteel-t
sihuge-uerteel-t
Plus-que-parfait
echhatge-uerteel-t
duhasge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethatge-uerteel-t
mirhatege-uerteel-t
dirhatge-uerteel-t
sihatege-uerteel-t
Futur I
echwäert uerteel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-uerteel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuerteel-en
dugéifsuerteel-en
hien/si,hatt/etgéifuerteel-en
mirgéifenuerteel-en
dirgéiftuerteel-en
sigéifenuerteel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-uerteel-t
duhssge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethttge-uerteel-t
mirhättege-uerteel-t
dirhttge-uerteel-t
sihättege-uerteel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerteel!
Plurieluerteel-t!
ge-uerteel-t
uerteel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-uerteel-t
dugëssge-uerteel-t
hie/si,hatt/etgëttge-uerteel-t
mirgige-uerteel-t
dirgittge-uerteel-t
sigige-uerteel-t
Pass compos
echsige-uerteel-t ginn
dubassge-uerteel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-uerteel-t ginn
mirsige-uerteel-t ginn
dirsiddge-uerteel-t ginn
sisige-uerteel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-uerteel-t ginn
duwaarsge-uerteel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-uerteel-t ginn
mirwarege-uerteel-t ginn
dirwaartge-uerteel-t ginn
siwarege-uerteel-t ginn
Futur I
echwäert ge-uerteel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-uerteel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-uerteel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-uerteel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-uerteel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuerteel-enofuerteel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles