E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
urbaniséieren urbanisieren (D) – urbaniser (F)
Stammformen urbaniséierenurbaniséierturbaniséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echurbaniséieren
duurbaniséiers
hien/si,hatt/eturbaniséiert
mirurbaniséieren
dirurbaniséiert
siurbaniséieren
Passé composé
echhunnurbaniséiert
duhuesurbaniséiert
hien/si,hatt/ethueturbaniséiert
mirhunnurbaniséiert
dirhutturbaniséiert
sihunnurbaniséiert
Plus-que-parfait
echhaturbaniséiert
duhasurbaniséiert
hien/si,hatt/ethaturbaniséiert
mirhatenurbaniséiert
dirhaturbaniséiert
sihatenurbaniséiert
Futur I
echwäert urbaniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert urbaniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifurbaniséieren
dugéifsurbaniséieren
hien/si,hatt/etgéifurbaniséieren
mirgéifenurbaniséieren
dirgéifturbaniséieren
sigéifenurbaniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätturbaniséiert
duhässurbaniséiert
hien/si,hatt/ethätturbaniséiert
mirhättenurbaniséiert
dirhätturbaniséiert
sihättenurbaniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierurbaniséier!
Plurielurbaniséiert!
urbaniséiert
urbaniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnurbaniséiert
dugëssurbaniséiert
hie/si,hatt/etgëtturbaniséiert
mirginnurbaniséiert
dirgitturbaniséiert
siginnurbaniséiert
Passé composé
echsinnurbaniséiert ginn
dubassurbaniséiert ginn
hien/si,hatt/etassurbaniséiert ginn
mirsinnurbaniséiert ginn
dirsiddurbaniséiert ginn
sisinnurbaniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarurbaniséiert ginn
duwaarsurbaniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarurbaniséiert ginn
mirwarenurbaniséiert ginn
dirwaarturbaniséiert ginn
siwarenurbaniséiert ginn
Futur I
echwäert urbaniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert urbaniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif urbaniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif urbaniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier urbaniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles