E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usurpéieren angreifen, bemächtigen (D)usurper (F)usurp (E)
Stammformen usurpéierenusurpéiertusurpéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echusurpéieren
duusurpéiers
hien/si,hatt/etusurpéiert
mirusurpéieren
dirusurpéiert
siusurpéieren
Passé composé
echhunnusurpéiert
duhuesusurpéiert
hien/si,hatt/ethuetusurpéiert
mirhunnusurpéiert
dirhuttusurpéiert
sihunnusurpéiert
Plus-que-parfait
echhatusurpéiert
duhasusurpéiert
hien/si,hatt/ethatusurpéiert
mirhatenusurpéiert
dirhatusurpéiert
sihatenusurpéiert
Futur I
echwäert usurpéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert usurpéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusurpéieren
dugéifsusurpéieren
hien/si,hatt/etgéifusurpéieren
mirgéifenusurpéieren
dirgéiftusurpéieren
sigéifenusurpéieren
Conditionnel Passé composé
echhättusurpéiert
duhässusurpéiert
hien/si,hatt/ethättusurpéiert
mirhättenusurpéiert
dirhättusurpéiert
sihättenusurpéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierusurpéier!
Plurielusurpéiert!
usurpéiert
usurpéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnusurpéiert
dugëssusurpéiert
hie/si,hatt/etgëttusurpéiert
mirginnusurpéiert
dirgittusurpéiert
siginnusurpéiert
Passé composé
echsinnusurpéiert ginn
dubassusurpéiert ginn
hien/si,hatt/etassusurpéiert ginn
mirsinnusurpéiert ginn
dirsiddusurpéiert ginn
sisinnusurpéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarusurpéiert ginn
duwaarsusurpéiert ginn
hien/si,hatt/etwarusurpéiert ginn
mirwarenusurpéiert ginn
dirwaartusurpéiert ginn
siwarenusurpéiert ginn
Futur I
echwäert usurpéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert usurpéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif usurpéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif usurpéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier usurpéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles