E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aktualiséieren aktualisieren (D) – actualiser (F) – to update/refresh (E)
Stammformen aktualiséierenaktualiséiertaktualiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaktualiséieren
duaktualiséiers
hien/si,hatt/etaktualiséiert
miraktualiséieren
diraktualiséiert
siaktualiséieren
Passé composé
echhunnaktualiséiert
duhuesaktualiséiert
hien/si,hatt/ethuetaktualiséiert
mirhunnaktualiséiert
dirhuttaktualiséiert
sihunnaktualiséiert
Plus-que-parfait
echhataktualiséiert
duhasaktualiséiert
hien/si,hatt/ethataktualiséiert
mirhatenaktualiséiert
dirhataktualiséiert
sihatenaktualiséiert
Futur I
echwäert aktualiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aktualiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaktualiséieren
dugéifsaktualiséieren
hien/si,hatt/etgéifaktualiséieren
mirgéifenaktualiséieren
dirgéiftaktualiséieren
sigéifenaktualiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättaktualiséiert
duhässaktualiséiert
hien/si,hatt/ethättaktualiséiert
mirhättenaktualiséiert
dirhättaktualiséiert
sihättenaktualiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraktualiséier!
Plurielaktualiséiert!
aktualiséiert
aktualiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaktualiséiert
dugëssaktualiséiert
hie/si,hatt/etgëttaktualiséiert
mirginnaktualiséiert
dirgittaktualiséiert
siginnaktualiséiert
Passé composé
echsinnaktualiséiert ginn
dubassaktualiséiert ginn
hien/si,hatt/etassaktualiséiert ginn
mirsinnaktualiséiert ginn
dirsiddaktualiséiert ginn
sisinnaktualiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraktualiséiert ginn
duwaarsaktualiséiert ginn
hien/si,hatt/etwaraktualiséiert ginn
mirwarenaktualiséiert ginn
dirwaartaktualiséiert ginn
siwarenaktualiséiert ginn
Futur I
echwäert aktualiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aktualiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aktualiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aktualiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aktualiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles