E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cooptéieren hinzuwählen (D)coopter (F)to coopt (E)
Stammformen cooptéierencooptéiertcooptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcooptéieren
ducooptéiers
hien/si,hatt/etcooptéiert
mircooptéieren
dircooptéiert
sicooptéieren
Passé composé
echhucooptéiert
duhuescooptéiert
hien/si,hatt/ethuetcooptéiert
mirhucooptéiert
dirhuttcooptéiert
sihucooptéiert
Plus-que-parfait
echhatcooptéiert
duhascooptéiert
hien/si,hatt/ethatcooptéiert
mirhatecooptéiert
dirhatcooptéiert
sihatecooptéiert
Futur I
echwäert cooptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cooptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcooptéieren
dugéifscooptéieren
hien/si,hatt/etgéifcooptéieren
mirgéifecooptéieren
dirgéiftcooptéieren
sigéifecooptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcooptéiert
duhässcooptéiert
hien/si,hatt/ethättcooptéiert
mirhättecooptéiert
dirhättcooptéiert
sihättecooptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercooptéier!
Plurielcooptéiert!
cooptéiert
cooptéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicooptéiert
dugësscooptéiert
hie/si,hatt/etgëttcooptéiert
mirgicooptéiert
dirgittcooptéiert
sigicooptéiert
Passé composé
echsicooptéiert ginn
dubasscooptéiert ginn
hien/si,hatt/etasscooptéiert ginn
mirsicooptéiert ginn
dirsiddcooptéiert ginn
sisicooptéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcooptéiert ginn
duwaarscooptéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcooptéiert ginn
mirwarecooptéiert ginn
dirwaartcooptéiert ginn
siwarecooptéiert ginn
Futur I
echwäert cooptéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cooptéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cooptéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cooptéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cooptéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles